Bartek Węglarczyk – dziś uczeń, jutro mistrz

Podczas otwarcia nowej hali Polbit mieliśmy okazję obserwować rywalizację uczniów szkół średnich w League of Legends. I choć dziś demonizuje się, że gry mają tylko negatywny wpływ na młodych ludzi to mecz pokazowy udowodnił nam, że są to potyczki pełne szacunku do rywala oraz – co najważniejsze – jest to szansa na poprawienie procesu komunikacji z innymi ludźmi. Jedną z takich osób był Bartek “Red Like Roses” Węglarczyk, blisko 18-letni uczeń Zespołu Szkół Łączności. Swój wolny czas poświęca na poznawanie nowych technologii, spotkania z przyjaciółmi oraz granie w gry. Czy gry pomagają? Czy powinny być nauczane w szkołach? Kto jest faworytem do wygrania nadchodzącej ligi dla szkół średnich organizowanej przez Polbit Esport League? Przekonajmy się!

Kiedy zacząłeś swoją przygodę z League? Jak sądzisz, co sprawia, że jest to tytuł na topie od tak wielu lat?
Bartek: Swoją przygodę z Ligą rozpocząłem w 2011 roku. W tamtym okresie gra stawała się powszechna w moim środowisku, co nakłoniło mnie do sprawdzenia tego tytułu. Myślę, że gra przyciągała przez wiele lat dużą ilość graczy ze względu na regularne aktualizacje, nowości, dobrze zbalansowany system rozgrywki. Uważam, że obecnie League of Legends nie rozwija się w dobrym kierunku, ale ciągle czerpię satysfakcję z grania, więc nie rezygnuję.

Na jakiej pozycji lubisz grać najbardziej? Jakie postacie wybierasz najczęściej?
Bartek: Bardzo lubię grać na każdej dostępnej pozycji, lecz moją ulubioną jest zdecydowanie mid. Najczęściej wybieram postacie mobilne takie jak Irelia, Riven czy Kalista. Jednak moją ulubioną postacią jest Katarina – cenię jej unikalny styl gry oraz możliwości zdobycia wielu zabójstw w widowiskowym stylu. Jednak pomimo tego nie mam trudności z wyborem również innych postaci i potrafię wykorzystać mechanikę każdego bohatera.

Jak oceniasz ostatnie zmagania szkół podczas otwarcia nowego salonu Polbit? Czy rozgrywki dla szkół są potrzebne w Szczecinie?
Bartek: Uważam, że mecz przeciwko Technikum Kreatywne był dla mnie bardzo satysfakcjonujący. Dzięki tej potyczce mogłem wykazać się swoimi umiejętnościami i pokazać, że jako drużyna mamy szanse w starciu z innymi szkołami. Myślę, że takie rozgrywki są potrzebne, ponieważ wiele młodych osób może dzięki temu spróbować swoich sił z innymi, często bardziej doświadczonymi, graczami. Daje to szansę na rozwój, jak również umożliwia poznanie wielu nowych osób.

Czy nauczanie podstaw sportu elektronicznego jako nowy przedmiot specjalistyczny miałoby sens i praktyczne zastosowanie? Jak sądzisz, czy da się uczyć E-sportu?
Bartek: Myślę, że nauka e-sportu ma sens i praktyczne zastosowanie. Jestem jednak zdania, że podstaw każdy musi nauczyć się sam, ponieważ dopiero wtedy może ocenić czy dana osoba ma chęć rozwijania się pod tym względem czy nie. Co więcej, uważam, że dopiero gdy uda się opanować podstawy, mechaniki gry czy znajomość postaci, można zacząć kontynuować naukę oraz proces samodoskonalenia.

Co dają gry komputerowe młodym ludziom? Czy mógłbyś na swoim przykładzie powiedzieć jakie umiejętności udało Ci się rozwinąć dzięki graniu w League of Legends?
Bartek: Uważam, że gry komputerowe pozwalają młodym pokoleniom rozwijać spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Granie w gry MMO uczy nas zachowania w danej grupie społecznej i poszerza nasze kontakty. Rozwój sportu elektronicznego pokazuje również, że pojawiają się nowe możliwości dla osób wkraczających w dorosłe życie. Dzięki grze w League of Legends udało mi się rozwinąć umiejętności nie tylko wymienione powyżej, ale również poprawić moje umiejętności pracy w grupie czy jako lider zespołu. Poznałem bardzo wiele wartościowych osób, z którymi kontakt mam do dnia dzisiejszego. Nie żałuję, że właśnie tak potoczyła się moja historia z LoLem.

Gracze ZSŁ i ZSK zapewnili niesamowite widowisko


Nie jest tajemnicą, że zamierzamy przygotować ligę w League of Legends dla szkół średnich. Jak sądzisz, która szkoła mogłaby być faworytem w takich zmaganiach? Czy słyszałeś o zawodnikach ze Szczecina, którzy odnoszą sukcesy i mogliby być mocni w takiej rywalizacji?

Bartek: Według mnie największe szanse na sukces może mieć Szkoła Delta. Słyszałem od kilku znajomych pogłoski, że ich uczniowie mają nieco większe pojęcie o grze w League. Myślę, że szansa na walkę z ich drużyną będzie bardzo miłym doświadczeniem i niezwykle cenną lekcją na przyszłość. Poza tą szkołą nie słyszałem, aby gdzieś indziej uczniowie interesowali się graniem na wyższym poziomie. Z jednej strony może to być szansa dla nas, a z drugiej liczę, że sporo szkół wystawi na tyle mocną reprezentacje, aby poziom rozgrywek trzymał w napięciu do samego końca.

Jesteś aktywnym graczem na serwerze EUNE. Z pewnością jednak miałeś okazję grać na EUW – powiedz, czy plotki o dużej różnicy w poziomie oraz zachowaniu graczy są prawdziwe czy to tylko opowieści wyssane z palca, której nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości?
Bartek: Moim zdaniem różnica między tymi serwerami istnieje, ale nie jest bardzo znacząca. Faktem jest, że gracze EUW są spokojniejsi i popełniają mniej niewymuszonych błędów niż gracze EUNE. Jednak znaczącą różnicę można zobaczyć dopiero wśród graczy wyższych dywizji, więc dla większości graczy ta różnica ma charakter czysto kosmetyczny.

Mówi się często o grach komputerowych w kontekście uzależnień oraz problemów związanych ze zbyt dużym zaangażowaniem młodych ludzi w rzeczywistość wirtualną. Czy problem naprawdę istnieje? Jak sobie z nim radzić, czy masz jakieś rady, bądź wskazówki?
Bartek: Problem istnieje! Moja dziewczyna spotkała się z takim problemem w podstawówce, gdy Jej kolega po otrzymaniu nowej konsoli popadł w uzależnienie. Zrobił się bardziej agresywny i unikał swoich przyjaciół. Uważam, że problem istnieje i jest on bardzo powszechny, ale jego rozwiązaniem nie powinni zajmować się gracze czy rodzice, a doświadczeni psychologowie, którzy potrafią znaleźć odpowiednie lekarstwo na takie zaburzenia. Pomoc jest kluczowa w takich przypadkach i nie należy tego bagatelizować.

Mysz komputerowa, klawiatura, podkładka, a może słuchawki gamingowe? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę przy doborze odpowiednich peryferiów do grania w League of Legends?
Bartek: Uważam, że dobry sprzęt ma wpływ na naszą grę. Nie mogę jednak wyróżnić konkretnych akcesoriów, ponieważ wszystko w mniejszym czy większym stopniu wpływa na naszą rozgrywkę. Osobiście przez dłuższy czas grałem na klawiaturze bez spacji, ponieważ uszkodziłem ją po bardzo emocjonującym meczu. Jednak najważniejsze jest to, aby każdy zakupiony sprzęt był do nas dopasowany i dostosowany indywidualnie. Nie tylko ułatwi nam to grę, ale również sprawi, że rozgrywka będzie o wiele przyjemniejsza. Kupujcie z głową!

Bartek (w środku) pokazuje znak zwycięstwa