Akademia Pancerna Polbit #3: M4 Sherman vs M4 Improved

Nadszedł czas rywalizacji dwóch czołgów pod względem statystyk. W lewym narożniku stanie większy, ale lżejszy M4 Sherman. W prawym narożniku pojawi się z kolei mniejszy, cięższy i bardziej zwinny M4 Improved. Ich rywalizacje podzielimy na 3 etapy: siłę ognia, pancerz oraz mobilność. Czy wygra amerykański czołg premium czy jednak zwykła maszyna z drzewka?

Na początku porównamy moc ich dział. Większe obrażenia zadaje armata M4 Shermana, jednak model Improved ma większe obrażenia zadawane na minutę. Wynika to ze szybszego przeładowania działa – aż o sekundę! Jednak lepszą penetrację działa posiada czołg standardowy. Pozwala to na przebicie grubszych oraz bardziej wytrzymałych pancerzy. Jeżeli będziemy grali przeciwko czołgom wyższego poziomu to M4 Sherman jest w stanie zrobić zdecydowanie więcej. Oznacza to, że pomimo wyższych zadawanych obrażeń na minutę przez pojazd M4 Improved – mamy remis!

Drugim omawianym aspektem będzie pancerz. Na zdjęciach poniżej możemy zaobserwować grubość pancerza obu pojazdów. Im bardziej kolor jest czerwony, tym pancerz jest grubszy. Niebieski kolor z kolei oznacza, że gdy trafimy w ten punkt to najprawdopodobniej strzał zakończy się rykoszetem. Na pierwszy rzut oka wygrywa M4 Sherman, ale M4 Improved sprawdzi się przy graniu na wieże i wykorzystywaniu atutów ustawienia pojazdu. Mimo wszystko konkurencję wygrywa M4 Sherman, który może poszczycić się bardziej komfortowym rozkładem pancerza.

Opancerzenie M4

Opancerzenie M4 Improved

Nadszedł moment na ocenę mobilności obu pojazdów. Na ten aspekt wpływa wiele czynników: masa, zainstalowane moduły, silnik czy odpowiedni rodzaj terenu. Cięższym czołgiem jest M4 Improved, który waży prawie 38 ton. Jego rywal jest prawie o 8 ton lżejszy, przekraczając 8 ton o 88 kilogramów. Jest to duża różnica, która bezpośrednio wpływa na możliwości obu czołgów. Maksymalna prędkość M4 Shermana wynosi 48km/h, gdy prędkość M4 Improved to aż 56km/h! Pozory potrafią zmylić. Wynika to z tego, że M4 Improved wyposażony jest w zdecydowanie bardziej wydajny silnik, który pozwala mu rozpędzić się do wyższych prędkości. Różnica w silnikach obu pojazdów to aż 200 koni mechanicznych, co oznacza, że tę konkurencję zdecydowanie wygrywa M4Improved. Czym lepszy silnik, tym pojazd jest bardziej mobilny i odporny na podpalenie.

Podsumowując rywalizację możemy ogłosić, że mamy remis. Jeżeli jesteś typem gracza, który lubi grać mobilnymi czołgami średnimi to M4 Improved będzie lepszym wyborem. Wspomaga graczy, którzy preferują wykrywanie wrogów oraz atakowanie przeciwnika z zaskoczenia. Z kolei jeżeli wolisz wolniejszą grę bardziej wytrzymałymi pojazdami, mogąc zadań większe uszkodzenia wysokopoziomowym pojazdom przeciwnika to lepszą opcją będzie M4 Sherman.
Wspólnym atutem obu pojazdów jest mocna wieża, którą doświadczony dowódca może wykorzystać do maksymalizacji obrażeń. Dzięki niej możemy wykręcić bardzo dobre wyniki tymi czołgami i eliminować jednego rywala za drugim. M4 Improved jest szybszy, więc powinniśmy nim grać bardziej agresywnie i ostrzeliwać wrogów w bok, bądź tył kadłuba. Musimy też wiedzieć, że po strzale powinniśmy się jak najszybciej schować, bądź obrócić lekko wieże, aby pocisk trafił nas w jak najtwardszy punkt.
Mimo wszystko okazuje się, że pomimo podobnej nazwy i specyfikacji to maszyny posiadają całą masę różnic. Na tyle znaczących różnic, że definiują one styl jak powinniśmy rozgrywać bitwy daną maszyną. Jaki czołg ostatecznie wybierzemy? To wszystko zależy od tego czy wolimy grać ofensywnie, bazując na mobilności i zwrotności, czy jednak skoncentrujemy się na grze pozycyjnej. Nie mamy jednak wątpliwości, że po tej porcji wiedzy łatwiej będzie Ci wybrać ulubiony pojazd. Do boju!

Artykuł przygotował Oskar Grabiec. Poprawki naniósł Filip Mozol.