Akademia Pancerna Polbit #1: Technologia, głupcze!

W World of Tanks występują czołgi z wielu różnych krajów. Dzięki temu, że tych państw jest aż kilkanaście, mamy większą swobodę przy wyborze odpowiedniego pojazdu. Szeroki wybór pojazdów pozwala nam także na wybranie ulubionego stylu gry – od dynamicznego odkrywania wrogów po bycie wytrzymałą, ale powolną bestią. W związku z tym przygotowaliśmy analizę drzewka technologicznego – jak grać danym rodzajem czołgów oraz jaki wpływ na grę ma pochodzenie pojazdu. Enjoy!

ZSRR

Ich czołgi średnie charakteryzują się bardzo dużą mobilnością, w tym dużą szybkością obrotu wieży. Posiadają solidne działa, które zadają bardzo duże obrażenia. Sporym minusem radzieckich czołgów średnich jest ich opuszczenie działa, które w większości maszyn jest bardzo małe. Mimo wszystko możemy walczyć w górach, ale wymaga to zdecydowanie innego podejścia do gry. Kolejna wada to pancerz. Musimy odpowiednio się pozycjonować oraz pokazywać tyle mocne strony kadłuba.
W czołgach ciężkich największy nacisk położono na zadawane obrażenia. Jesteśmy w stanie zranić niejeden pojazd, a siła uderzeniowa to bardzo duży atut tych czołgów. Posiadają również mocny pancerz oraz są w stanie przebić się przez każdą linię frontu. Jednak te zalety są kosztem zauważalnych wad – słabej celności oraz powolnego obrotu wieży. Mimo wszystko jest to dobra technologiczna dla wszystkich graczy zaczynających swoją przygodę z World of Tanks.
Czołgi lekkie należą do jednych z najmniejszych i najszybszych w grze. Pozwala to na skuteczny zwiad przeciwników przy jednoczesnym ograniczeniu otrzymywanych obrażeń. Posiadają również dobre uwarunkowania do maskowania się i unikania bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikiem. Działo w czołgach lekkich schodzi na dalszy plan.
Niszczyciele czołgów to prawdziwi pogromcy. Mają bardzo mocne działa oraz umiarkowany pancerz. Nie posiadają jednak wież, co bardzo mocno ogranicza ich mobilność – w tym powoduje, że niszczyciele czołgów stają się podatne na obrażenia ze strony dynamicznych czołgów lekkich. Jest to jednak dobry wybór dla wszystkich tych, którzy cenią sobie pozostawanie w cieniu i zadawanie tony obrażeń.
Radzieckie działa samobieżne są bardzo duże i łatwe do wykrycia. Dużym atutem artylerii z tego drzewka technologicznego są wysokie kąty strzału, które umożliwiają trafienie przeciwnika za wzniesieniem.

Wielka Brytania

Brytyjskie czołgi ciężkie cechuje bardzo duża celność oraz szybkość oddawania strzałów. Przeładowanie jest krótkie, a kolejne salwy wystrzeliwanych pocisków niezwykle skuteczne. Jednak największą wadą tej nacji jest bardzo umiarkowany pancerz. Jednak wraz z rozwojem tej linii technologicznej, pojazdy te stają się coraz bardziej mobilne, co przekłada się na większe możliwości wykorzystywania wieży w akcjach ofensywnych.
Czołgi średnie znane są ze swojej ponadprzeciętnej mobilności. Mogą osiągać duże prędkości oraz zaskakiwać przeciwników bardzo dynamiczną grą. Tak jak czołgi ciężkie, posiadają szybkostrzelne i celne działa. Nie są to jednak pojazdy dobrze opancerzone – każde trafienie może być dla nich zabójcze. Jak nie pod względem otrzymanych obrażeń to z pewnością pod kątem ograniczenia największego atutu – szybkości przemieszczania się. Grając tymi pojazdami powinniśmy koncentrować się na grze na flankach oraz możliwości okrążenia przeciwnika.
Niszczyciele czołgów posiadają przeciętny pancerz oraz niezadowalające wartości opancerzenia. Paradoks jest taki, że ostatni pojazd w tej linii technologicznej jest… jednym z najniebezpieczniejszych pojazdów w całej grze. Zadaje bardzo duże obrażenia i szybko może wykończyć nawet najbardziej wytrzymałe bestie. Jego strzał potrafi wykończyć niejednego twardziela i może napsuć rywalom nerwów.
Brytyjskie działa samobieżne są bardzo zróżnicowane i trudno je jednoznacznie skategoryzować. Przykładowo VI poziom w drzewku technologicznym (FV304) to dynamiczny i szybkostrzelny pojazd. Mimo, że niewielkich rozmiarów to o wielkim sercu i mocy. Natomiast 10 poziom artylerii jest duży i powolny, ale jego strzały nie znają litości.

Japonia

Japońskie czołgi średnie mają bardzo mocno zarysowane zalety. Pierwszą z nich jest duży zakres obniżenia działa, co pozwala nam na walkę na różnych wzniesieniach oraz pagórkach. Drugim atutem jest szybkostrzelność, a trzecim duża mobilność. Nie są to jednak czołgi uniwersalne, ponieważ posiadają bardzo umiarkowaną wytrzymałość oraz wolno rozwijają prędkość ze względu na słabe parametry przyśpieszenia. Grając takimi pojazdami trzeba unikać starć bezpośrednich i szukać swoich szans jako wsparcie.
Czołgi ciężkie są jednymi z największych w grze – ich kubatura niejednokrotnie jest większa niż dwa mniejsze pojazdy razem! Posiadają niesamowity pancerz, który potrafi zirytować niejednego czołgistę. Działo również posiada dużą moc i potrafi skutecznie eliminować pojazdy ze słabym pancerzem. Ich największym minusem jest ich rozmiar – są łatwym celem dla dział samobieżnych przeciwnika, więc cały czas muszą liczyć się z dodatkowymi wydatkami na zestawy naprawcze czy niekończące się ogłuszenie załogi.

Francja

Francuskie czołgi ciężkie to prawdziwe bestie. Potrafią w ciągu kilku sekund zredukować poziom wytrzymałości przeciwnika do minimum ze względu na posiadane magazynki. Pozwala to szybko oddać salwę pocisków, kosztem długiego czasu ładowania pojedynczego magazynka.
Czołgi średnie ze względu na swoją mobilność i obrażenia są uważane za jedne z najlepszych czołgów średnich w grze. Potrafią się rozpędzić, a mocne działo może zaskoczyć niejednego rywala. Największym minusem jest grubość kadłuba – jesteśmy niemal w stanie przebić te pojazdy w każdym ich punkcie. Mimo wszystko trzeba wiedzieć jak celować, ponieważ ze względu na ich szybkość mogą być trudne do ustrzelenia.
Czołgi lekkie również posiadają system ładujący, czyli wcześniej wspomniany magazynek. Podobnie jak inne czołgi lekkie, tak te francuskie również charakteryzują się dużą dynamiką jazdy oraz możliwościami infiltracji linii wroga. Dodatkowo rozmiary tych pojazdów są bardzo umiarkowane, co pozwala na jeszcze więcej ciekawych akcji.
Francuskie niszczyciele czołgów również posiadają magazynki – jest to element charakterystyczny dla całego francuskiego drzewka. Im wyższy poziom, tym posiadają większy pancerz oraz mobilność. Są to bardzo dobre czołgi do pojedynków 1 na 1.
Działa samobieżne również posiadają zalety wszystkich poprzednich pojazdów, czyli zamontowany magazynek oraz dużą mobilność. Największym minusem tych pojazdów jest długi czas przeładowania magazynka, co bardzo psuje komfort gry (na najwyższym poziomie czas przeładowania wynosi ponad 50 sekund).

Polska

Polska nacja to ostatnia linia technologiczna wprowadzona do gry. Powoduje to, że do dyspozycji mamy tylko jedną uniwersalną linie czołgów. Od czołgów lekkich po dobrze opancerzone czołgi ciężkie. Początek drzewka jest bardzo trudny. Czołgi lekkie mają bardzo słabe działo oraz zerową odporność na pociski. Mobilność także nie powala w porównaniu do podobnych pojazdów w innych drzewkach. Jednak czym dalej w las, tym zasadniczo lepiej. Średni czołg VI poziomu posiada umiarkowany pancerz oraz bardzo dobre działo, które potrafi spowodować bardzo dużo uszkodzeń. Czołg posiada również zadowalającą mobilność – nie jest ani szybki, ani za wolny. Koniec drzewka to już kwintesencja polskiej myśli technologicznej. Czołgi ciężkie posiadają świetne działo oraz bardzo dobrze opancerzoną wieżę pojazdu – kosztem słabszego pancerza na bokach pojazdu. Granie polskimi czołgami daje sporo satysfakcji i z pewnością można je polecić wszystkim mniej zaawansowanym graczom.

Niemcy

Niemieckie drzewko technologiczne jest jednym z najbardziej rozbudowanych w grze. Posiada bardzo wiele połączeń oraz możliwości odblokowywania kolejnych pojazdów. Czołgi średnie są trudne do opisania, ponieważ część z nich jest mobilna i z bardzo słabym pancerzem, a część zdecydowanie odstaje od średniej w kwestii prędkości poruszania się, ale nadrabia wzmocnionym poszyciem. Uniwersalność oraz szeroki wybór pojazdów to cechy charakterystyczne dla niemieckiego drzewka.
Niemieckie czołgi ciężkie są najbardziej opancerzonymi pojazdami oraz mocnymi działami, które są w stanie siać spustoszenie w każdej drużynie przeciwnika. Jednak nie są to pojazdy niezniszczalne – dużo stali oraz olbrzymia waga pojazdu odbija się na bardzo niskiej mobilności. Czołgi te bardzo łatwo objechać i zadawać obrażenia w newralgiczne punkty tych pojazdów. Pełne opanowanie tych maszyn wymaga odpowiedniej wprawy i doświadczenia.
Czołgi lekkie są… lekkie. Posiadają niesamowitą mobilność, zwrotność oraz doskonały kamuflaż. W sytuacjach kryzysowych potrafią także wykrzesać z siebie potencjał ofensywny – działa może nie są najskuteczniejsze, ale w porównaniu z innymi czołgami lekkimi w grze są niezwykle skuteczne i śmiercionośne. Największą wadą niemieckich czołgów lekkich są bardzo ograniczone i limitowane punkty wytrzymałości. Niejednokrotnie jeden strzał mocnego niszczyciela czołgów może całkowicie pozbawić nas życia.
Niszczyciele czołgów dzielą się na dwie gałęzie. W pierwszej z nich możemy spotkać pojazdy z dobrym pancerzem oraz znakomitym działem. Nie są to działa szybkostrzelne, ale olbrzymia armata potrafi zdecydować o wygraniu niejednej bitwy. Drugą opcją są bardzo podatne na obrażenia mobilne pojazdy, które posiadają znakomite działa i świetny kamuflaż. Niewykryte sieją popłoch i przerażenie wśród wrogów, a zlokalizowane na mapie szybko znikają od pocisków przeciwników.
Artyleria dostępna w niemieckim drzewku to jedna z najmocniejszych w całej grze. Cechuje je bardzo duża celność oraz szybkość wystrzeliwanych pocisków. Są to najbardziej pożądane cechy jeżeli chodzi o działa samobieżne.

Czechosłowacja

Pojazdy z drzewka czechosłowackiego cechują bardzo podobne parametry bez względu na aktualny poziom pojazdu. Wszystkie maszyny są szybkie, zwrotne i posiadają armaty z bardzo dużym potencjałem na zadawanie olbrzymich obrażeń. Niestety ich minusem jest bardzo słaby pancerz, który nie stanowi wyzwania dla najpotężniejszych czołgów w grze. Najwyższe poziomy czołgów w czechosłowackiej linii technologicznej posiadają system magazynku znany z francuskich czołgów. Posiada to im na zadanie tysięcy uszkodzeń w zaledwie kilka sekund.

Włochy

Podobnie jak w przypadku czołgów polskich oraz czechosłowackich, włoska linia posiada tylko jedną gałąź technologiczną. Mamy tutaj do dyspozycji jednak wyłącznie czołgi lekkie oraz średnie. Co więcej, włoska linia to pierwsza, która wprowadziła do gry pojazdy z bębnem automatycznego przeładowania. Oznacza to, że pociski cały czas nam się przeładowują – aż magazyn ładowania nie będzie pełny (w przeciwieństwie do francuskich, gdzie po wystrzeleniu całego magazynu musieliśmy czekać na pełne przeładowanie). Dzięki temu możemy oddawać strzał mając w magazynku jeden pocisk, bądź kilka pocisków – zwiększając swoje możliwości destrukcji pojazdów przeciwnika. Ponadto włoskie czołgi są mobilne i posiadają dobre przyśpieszenie. Połączenie ich solidnego działa oraz dobrej zwrotności powoduje, że są to czołgi bardzo uniwersalne – dobre zarówno do grania na mapach miejskich, jak i otwartych.

Chiny

Chińskie czołgi średnie są bardzo zbliżone do czołgów radzieckich. Począwszy od charakterystycznego wyglądu po samo funkcjonowanie. Dysponują one słabym kadłubem, ale posiadają bardzo odporne wieże i działa większego kalibru. Grając tymi pojazdami możemy w szybki sposób szturmować linie frontu.
Czołgi ciężkie również posiadają wiele podobieństw do pojazdów radzieckich. Mają trudne do przebicia wieże oraz specyficzną budowę kadłuba, która zwiększa możliwość rykoszetu. Co więcej, chińskie czołgi ciężkie są relatywnie szybkie w porównaniu z innymi dobrze opancerzonymi pojazdami.
Czołgi lekkie posiadają również podobne zalety jak pozostałe czołgi w chińskim drzewku – bardzo mocną wieżę oraz ponadprzeciętną mobilność. Cechuje je dobre przyśpieszenie, ale często trafienia w pojazd uszkadzają kluczowe moduły. Działo też nie robi wrażenia, zwłaszcza ze względu na fatalne kąty opuszczania lufy.
Chińskie niszczyciele czołgów charakteryzuje dobre, ale niezbyt celne działo z bardzo dobrą penetracją pancerza. Posiadają przyzwoitą wytrzymałość oraz bardzo dobry zasięg widzenia.

USA

Amerykańskie czołgi ciężkie wyróżnia jedna cecha – opływowy kadłub. Czasami czołgiści zastanawiają się dlaczego nie mogą przebić ciężkiego czołgu od bocznej strony, a to wszystko sprawa zaprojektowanego opancerzenia. Jest to cecha, która pozwala na skuteczne ustawianie się pod kątem do przeciwnika oraz zwiększa szanse na potencjalny rykoszet.
Czołgi średnie cechuje dobra zwrotność oraz możliwe do osiągania prędkości. Pojazdy te mają bardzo dobre odchylenie działa, co pozwala im na walkę na wzgórzach czy wzniesieniach. Posiadają także dobry zasięg widzenia. Ogół zalet czyni z nich bardzo trudnych przeciwników na górzystych mapach.
Amerykańskie czołgi lekkie są jednymi z najmocniejszych w grze. Posiadają wachlarz atutów, które pozwalają im być dobrymi zwiadowcami. Począwszy od dobrego pola widzenia po bardzo dobry kamuflaż. Minusem jest paradoksalnie ich wielkość – zwłaszcza w porównaniu z małymi, francuskimi pojazdami.
Niszczyciele czołgów również jak w przypadku niemieckiego drzewka technologicznego dzielą się na dwie gałęzi. Pierwsza pokazuje nam czołgi z obrotową wieżą. Pozwala im to na korzystne ustawienie podczas zagrożenia oraz nie dezaktywuje siatki maskującej. Druga z nich koncentruje się na pojazdach bez mobilnej wieży, ale za to z celniejszym działem i większymi możliwościami manewrowania armatą.
Działa samobieżne zadają dużo uszkodzeń i powodują olbrzymie wybuchy, które bez problemów mogą uszkodzić nawet kilka sąsiadujących czołgów. Trafienie przez ostatni pojazd w tym drzewku powoduje również najdłuższe ogłuszenie w całej grze. Odbija się to na umiarkowanej mobilności oraz długim czasie przeładowania pocisków.

Szwecja

Szwedzkie niszczyciele czołgów są bardzo uniwersalne. Posiadają one 2 tryby: strzelecki oraz jazdy. Gdy jesteśmy w trybie strzelania to zadajemy o wiele więcej uszkodzeń, ale kosztem bardzo ograniczonej mobilności. Tryb jazdy pozwala nam z kolei na szybkie przemieszczanie się, ale nierozstawione działo posiada duży rozrzut i zadaje mniejsze obrażenia. Ta charakterystyczna cecha pozwala szybko dojechać do upragnionej pozycji, a następnie okopać się w zajętym punkcie.
Czołgi ciężkie z wyglądu są bardzo podobne do pojazdów francuskich. Co więcej, szwedzkie czołgi również posiadają magazynek – mogą jednak lepiej kontrolować swoje działo oraz posiadają zdecydowanie wytrzymalszą wieżę. Świetnie sprawdzają się na górzystych mapach, gdzie w pełni można wykorzystać ich potencjał. Minusem jest ich ograniczona szybkość oraz pancerz kadłuba.

W grze istnieje 5 typów pojazdów:
*Czołgi ciężkie
*Czołgi średnie
*Czołgi lekkie
*Niszczyciele czołgów
*Działa samobieżne

Każdy rodzaj ma swoje zadanie. Jednak wszystkie muszą ze sobą współpracować. Nie możemy zapomnieć, że każdy czołg charakteryzuje się czymś innym. Na przykład ciężkie japońskie czołgi są wielkie, mają bardzo dobry pancerz oraz świetne działo, ale ze względu na umiarkowaną mobilność nie poradzą sobie pod ostrzałem artylerii. Za to ciężkie radzieckie czołgi są mniejsze, ze słabszym pancerzem, ale ich działo posiada bardzo dobrą penetrację pancerza – co pozwala im stanąć w szranki z każdym wymagającym przeciwnikiem. Jakie czołgi zatem wybrać, aby odnosić sukcesy?

Czołgi lekkie
Jak możemy się domyślić, czołgi lekkie odznaczają się swoją szybkością i przyśpieszeniem, ale są bardzo wrażliwe na ostrzał przeciwnika. Zadaniem dowódcy takiego czołgu jest wykrywanie przeciwników. Jest to jedna z najważniejszych ról w grze. To od skuteczności zwiadowcy zależą losy całej bitwy. Wykrycie rywala pomaga drużynie w zajęciu bezpiecznych pozycji oraz umożliwia zadanie uszkodzeń.

Czołgi średnie
Czołgi średnie słyną ze swojej uniwersalności. Mogą być one wykorzystywane do gry na flankach wraz z czołgami ciężkimi lub mogą służyć za skutecznych zwiadowców. Każdy czołg średni różni się działem, mobilnością lub pancerzem. Grając tymi pojazdami nie możemy pchać się przed czołgi ciężkie. Nie możemy zapomnieć, że mamy słabszy pancerz oraz działo, co oznacza, że najlepszym rozwiązaniem jest ostrzeliwanie swoich wrogów z zaskoczenia. Każdy z nas musi wybrać ulubiony styl grania takim czołgiem. Wolimy być wolniejsi, ale z mocniejszym działem? Czy może mobilniejsi, ale z mniejszą siłą ognia?

Czołgi ciężkie
Czołgi ciężkie słyną ze swojego pancerza, mocnego działa oraz wolnej prędkości. Jednak nie są niezniszczalne. Każdy czołg ma swój słaby punkt, który możemy wykorzystać w walce. Zazwyczaj takimi miejscami są boki, tył pojazdu oraz miejsce gdzie znajduje się dowódca. Naszym zadaniem jest przepchanie flanki wroga i dostanie się do jego bazy.

Niszczyciele czołgów
Głównym zadaniem niszczycieli jest unicestwianie przeciwników z ukrycia. Oznacza to, że musimy stać za naszymi sojusznikami, dając im wsparcie w postaci zadawanych uszkodzeń. Pojazdy te posiadają potężne działo, które może przebić się przez pancerz nawet najmocniejszych pojazdów. Dobra pozycja oraz cierpliwość mogą być tu kluczem do zwycięstwa.

Działa samobieżne
To one pełnią role wsparcia. Mają bardzo daleki zasięg widzenia, co pozwala im strzelać niemal przez całą mapę. Im dalej strzelamy tym wolniej leci pocisk. Głównym zadaniem haubic jest ogłuszanie przeciwników oraz ich eliminacja. Ogłuszenia mogą bardzo pomóc naszym sojusznikom, ponieważ ograniczają bojową skuteczność rywali. Trzeba wspomnieć, iż podczas strzału, robi się charakterystyczna ,,smuga,, w miejscu gdzie stoi artyleria. Oznacza to, że grając haubicą, możemy z lotu ptaka zobaczyć jak usytuowani są przeciwnicy – zobaczyć gdzie stoją i czy możemy w nich trafić z olbrzymiego dystansu.

Po tych słowach mamy nadzieje, że początkujący gracze trochę szybciej załapią jak poprawnie grać w World of Tanks. Życzymy wam zerwanych gąsienic oraz samych najlepszych odznak. Do boju!

Artykuł przygotował Oskar Grabiec. Poprawki naniósł Filip Mozol.