Adam Sobkowiak – młody talent programu partnerskiego

Adam to 18-letni mieszkaniec Szczecina. Miłośnik gier komputerowych oraz uczeń Technikum Kreatywnego. Jest wielkim pasjonatem profesjonalnego montażu wideo, a także – od niedawna – pierwszym partnerem Polbit Esport League. Transmituje swoje gry za pośrednictwem platformy Twitch, gdzie możecie go spotkać pod pseudonimem MrAdamsky. Kim jest i w co gra?

Od jak dawna streamujesz?
Adam: Regularne transmisje zacząłem we wrześniu 2018 roku, choć pierwsze próby ze streamingiem podejmowałem już 3 lata wcześniej.

Co Cię zainspirowało, aby rozpocząć swoje działania z transmisjami online?
Adam: Do rozpoczęcia streamowania zachęcili mnie koledzy z którymi grałem w wakacje. Podkreślali, że w miarę dobrze wychodzi mi komentowanie tego co się dzieje na ekranie. Jako, że sprzęt pozwala mi na streaming w dobrej jakości to nie wahałem się ani chwili dłużej i spróbowałem. I tak jakoś poszło.

W jakie gry lubisz grać? Czym jest dla Ciebie “dobra gra”?
Adam: Lubię grać w różne gry i nie mam swojego ulubionego gatunku. W mojej bibliotece gier można znaleźć zarówno strategie, jak i popularne gry Battle Royale. Aktualnie najczęściej gram w Fortnite. Według mnie dobra gra powinna mieć elementy rywalizacji oparte na ciekawej fabule. Nie można też zapominać o grafice wysokiej jakości, która powinna być standardem w obecnych czasach. Z pewnością na “dobrą grę” składa się mnóstwo elementów i trudno w kilku słowach określić uniwersalny przepis na superprodukcję.

Póki co rozwijasz się jako streamer. Jaki próg musisz osiągnąć, bądź co musi się stać, abyś mógł o sobie powiedzieć, że jesteś dobrym i rozpoznawalnym streamerem?
Adam: Aktualne wyniki są już dla mnie takim małym sukcesem. Ciężko jest mi powiedzieć kiedy osiągnę sukces, bo każdy mierzy go inną miarą.

Czy w Polsce streamowanie gier może być pracą? Czy wiążesz z tym swoją przyszłość?
Adam: Jestem przekonany, że ze streamowania można wyżyć. Dobrym przykładem może być Piotr “Izak” Skowyrski, który jest pełnoetatowym twórcą internetowym. Wymogiem do uczynienia streamingu swoim głównym źródłem utrzymania jest konieczność zaangażowania bardzo wielu ludzi w swoją transmisję – przekształcenie odbiorców w naprawdę duże liczby. Chciałbym pewnego dnia robić to full-time, ale traktuję to bardziej jako pasję oraz dodatkowe źródło zarobków.

Jesteś uczniem ZSK. Powiedz, czy Twoja szkoła wspiera szeroko pojęty gaming? Jeżeli tak to czym się to objawia?
Adam: Szkoła widzi duży potencjał w sporcie elektronicznym. Organizuje nam spotkania czy warsztaty z ludźmi związanymi z e-sportem. Wspiera również różne pomysły uczniów, w tym m.in. te związane z organizacją szkolnej ligi czy turniejów w różne gry.

Adam (ostatni z prawej) miał okazję grać w meczu pokazowym z okazji otwarcia sklepu Polbit.

Miałeś okazję grać w międzyszkolnym meczu pokazowym z okazji otwarcia sklepu Polbit. Co pozytywnego może płynąć z takiej międzyszkolnej rywalizacji? Czy zmagania między szkołami są potrzebne do rozwoju sportu elektronicznego w regionie?
Adam: Na pewno możliwość poznania ludzi oraz pokazania swoich umiejętności na scenie regionalnej. Takie spotkania mogą doprowadzić do odkrycia młodych talentów oraz pozytywnie wpłynąć na zaangażowanie graczy z okolicy. Kto wie, może uda się odkryć zawodników, którzy w przyszłości osiągną sukces na skalę światową?

Mówiłeś, że masz dobry sprzęt to prowadzenia internetowych transmisji. Co trzeba mieć, aby zacząć swoją przygodę ze streamingiem?
Adam: Ważna jest kamera internetowa, przyzwoitej jakości mikrofon oraz komputer, który uciągnie grę na streamie. Za wszystko inne odpowiadasz sam. Bo wbrew pozorom nawet najlepsza jakość obrazu nie zachęci widza do pozostania na transmisji. Liczy się charyzma oraz pomysł na siebie – aby odbiorca mógł spędzić z nami miło czas. Sprzęt to podstawa, ale główną rolę odgrywa streamer.

Lubisz grać w Fornite. Czy jesteś w stanie powiedzieć co stoi za sukcesem gier typu Battle Royale?
Adam: Wydaje mi się, że główną przyczyną sukcesu gier BR jest ich dynamika oraz zaimplementowane elementy rywalizacji. Akcja podczas rozgrywki przebiega bardzo szybko, a mecze są stosunkowo krótkie. Pozwala to uczynić każdą potyczkę bardzo emocjonującą.

Czy jak dobrze komentujesz to co jest na ekranie to myślałeś o tym, aby pewnego dnia zostać komentatorem?
Adam: Nie zastanawiałem się nad tym. Zawsze można spróbować, ale nie widzę, abym miał do tego odpowiednie predyspozycje. Wolę koncentrować się na transmisjach na żywo oraz bezpośrednim dialogu z widzami.

Czy aby być dobrym streamerem trzeba być także dobrym graczem i skutecznie grać w gry?
Adam: Według mnie trzeba mieć pojęcie o grze, aby zaciekawić widzów. Jednak nie trzeba mieć nie wiadomo jakich umiejętności. Sam jestem dobrym przykładem tego, że przeciętny gracz też może prowadzić udane transmisje.

Czy jako gracz masz jakieś specjalne osiągnięcia, czy to w Fortnite czy w League of Legends?
Adam: Nie. Jestem normalnym graczem i gram dla zabawy.

Gdzie widzisz siebie za kilka lat? Kim chciałbyś być w przyszłości?
Adam: Przyszłość chciałbym związać z montażem materiałów wideo. Zobaczymy jednak co przyniesie przyszłość.

Jaki masz cel jako streamer na 2019 rok?
Adam: W 2019 roku chciałbym osiągnąć partnerstwo z Twitchem. Jest to kamień milowy każdego streamera.