Paralaksa tła

Recenzja Zenge

Pomagamy zwierzakom! Podsumowanie turnieju „Gramy dla TOZ”
11 stycznia 2018
Recenzja Hook
25 stycznia 2018
 

Piękny minimalizm Zenge

Zenge to wydana w kwietniu 2016 polska, minimalistyczna gra logiczna. Została w całości stworzona przez dwóch ludzi - Michała Pawłowskiego oraz Konrada Januszewskiego. Pierwszy z Panów jest w całości odpowiedzialny za stworzenie gry, w tym za sam pomysł oraz projekt przedsięwzięcia. Drugi z nich odpowiadał z kolei za warstwę artystyczną, czyli narysowanie wszystkich elementów gry.

Miałem okazję niejednokrotnie mierzyć się z tym ciekawym tytułem. Całość rozgrywki polega na przesuwaniu elementów (puzzli) w odpowiedniej kolejności, aby utworzyć bajkowy obrazek. Widowiskowe grafiki zachęcają do odblokowania następnych poziomów. Wykonane są z dbałością o najmniejsze szczegóły, podkreślając mistycyzm towarzyszący całej produkcji.

Ścieżka dźwiękowa działa relaksująco na gracza. Potrafi skutecznie odprężyć po ciężkim dniu, jak również pomaga w rozwiązywaniu kolejnych łamigłówek. Dobra muzyka doskonale podkreśla również minimalistyczny charakter całej gry - jest prosta, nieprzekombinowana i pozwalająca na moment refleksji.

 
 
 
 

Czy Zenge mnie sfrustrowało?

Nie.Poziom zagadek zawsze był na umiarkowanym poziomie. W wielu grach logicznych często możemy zaobserwować ciąg niepotrzebnych udziwnień - tu tego nie ma. Oczywiście to nie jest tak, że najtrudniejsze poziom w grze są proste, ale z pewnością nie stracimy tygodnia nad rozmyślaniem jak rozwiązań dany problem. Ja osobiście ukończyłem tę grę w czasie około 2 godzin, co przy cenie ~1-4 zł (w zależności od dostępnych promocji) wydaje się ceną do zaakceptowania. Warto także zwrócić uwagę na to, że Zenge dostępne jest zarówno w wersji na Steama, jak również na urządzenia mobilne.

Polecam Zenge z czystym sumieniem, bo wiem, że miłośnicy gier logicznych się nie rozczarują.Przepiękna oprawa audiowizualna połączona z przyzwoitymi zagadkami powinna dać wiele radości wszystkim tym, którzy nie mają czasu na granie w skomplikowane molochy i chcą po prostu miło spędzić wieczór lub popołudnie. Warto.