Paralaksa tła

Recenzja klocki

Recenzja Hook
25 stycznia 2018
Recenzja Art of Gravity
25 stycznia 2018
 

Czy lubię układać klocki?

Po świetnie przyjętym Hook, Maciej Targoni oraz Wojciech Wasiak postanowili wygrać grę o dumnie brzmiącym tytule... klocki. Sama produkcja - jak wskazuje na to nazwa - opowiada o klocach. Jednak nie o układaniu ich w granicy własnej wyobraźni, a o układaniu ich w odpowiedniej kolejności, bądź wzorze, aby rozwiązać następne łamigłówki.

Dużym atutem gry jest różnorodność zagadek, która przełamuje pewną schematyczność i nie pozwala się nudzić ani na moment. Przekładnie, obracanie, różne wzory - to wszystko składa się na mnogość opcji oraz potencjalnych rozwiązań. Muszę jednak zaznaczyć, że końcowe poziomy wydawały mi się często zbyt przekombinowane, co wpływało bezpośrednio na przyjemność z gry. Mimo wszystko grę udało mi się ukończyć w nieco mniej niż dwie godziny.

 
 
 
 

Poziom audiowizualny jest zdecydowanie lepszy niż w Hook.

Grafika jest kolorowa, a możliwość przestawienia wielu elementów tylko dodaje zagadkowości. Jedyne spostrzeżenie jakie miałem dotyczy łączenia "jajkowatych" części. Ich połączenie nie zawsze wydawało mi się logiczne i robiłem to w dużym uproszczeniu "na czuja". Bez dwóch zdań dałoby się to zrobić jeszcze bardziej przejrzyście i czytelnie. Jeżeli chodzi o muzykę to Wojciech Wasiak nie zaskakuje. Po raz kolejny muzyka pasuje do rozwiązywanych zagadek, a całość ścieżki dźwiękowej relaksuje i potrafi odprężyć. To jest ważne w tego typu produkcjach, zwłaszcza jeżeli chcemy zainteresować odbiorcę na dłużej.

am Maciej Targoni reklamuje w materiałach swoją grę jako minimalistyczną, relaksującą, pełną różnorodnych mechanik, o świetnej ścieżce dźwiękowej i pozbawionej punktów, czasu oraz ... tekstu. Jest to gra na tyle intuicyjna, że wszystko praktycznie rozwiązuje się samo. I nawet jeżeli pisałem wcześniej, że nie wszystko jest jasne na pierwszy rzut oka to po chwili zastanowienia udaje się wybrnąć nawet z największych tarapatów. Za cenę ~2-5 zł (w zależności od dostępnych promocji) mogę śmiało powiedzieć, że jest to ciekawa propozycja na spędzenie miłego wieczoru. Ja pokochałem układanie klocków (nawet pomimo okazjonalnych frustracji) i polecam każdemu, aby zmierzył się z tą grą. Warto.