Paralaksa tła

Recenzja Hook

Recenzja Zenge
25 stycznia 2018
Recenzja klocki
25 stycznia 2018
 

Hook na haczyku

W styczniu 2015 roku Maciej Targoni wespół z Wojciechem Wasiakiem postanowili wydać grę Hook. Produkcja bardzo szybko zyskała międzynarodowe uznanie, ponieważ podkreślała najważniejszy atut prostych gier logicznych - minimalizm z pomyślunkiem.

Maciej Targoni po sukcesie 5-minutowej wersji demonstracyjnej na Kongregate, nie miał innego wyjścia jak wypuszczenie pełnoprawnego produktu. Dziś produkcja dostępna jest zarówno w wersji na komputery stacjonarne, jak również na urządzenia mobilne dla posiadaczy iOS, Anroida czy... mobilnej wersji Windowsa.

 
 
 
 

Czym tak właściwie jest Hook?

Hook to gra logiczna, która koncentruje się na spostrzegawczości. Najbardziej adekwatnym odwołaniem byłoby przyrównanie Hook do gry w bierki. Bo podobnie jak w tej prostej grze zręcznościowej, naszym celem jest pozbycie się wszystkich elementów na planszy poprzez wyciąganie ich w odpowiedniej kolejności. Z jednej strony trzeba uważać, aby nie całej konstrukcji, a z drugiej budować plan na pozbywanie się dalszych "haczyków".

Grafika niczym nie zaskakuje - prosty, nieprzekombinowany minimalizm, który nie oferuje nic więcej poza widocznymi elementami. Brakuje mi tutaj historii, którą udało się zbudować Michałowi Pawłowskiemu w Zenge poprzez wyświetlanie obrazków w kolejnych epizodach.

Muzyka doskonale łączy się z całą produkcją. Wojciech Wasiak bez dwóch zdań stanął na wysokości zadania. Dźwięki są naprawdę mocnym elementem tej produkcji, bo poprzez redukcję zdenerwowania pozwalają na jeszcze więcej zaangażowania przy każdym podejściu.

W grze dostępnych jest 50 poziomów o umiarkowanym poziomie trudności. Niektóre z nich potrafią być wyzwaniem dla co mniej spostrzegawczych, choć całość rozgrywki to nieco ponad godzina intensywnej gry.

Sama długość gry może być największym minusem produkcji, choć za cenę ~2-5 zł (w zależności od dostępnych promocji) może to nie być aż taki problem. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom gier logicznych oraz... właścicielom telefonów z Windows 10 Mobile lub Windows Phone 8.1/8.0. Warto.